Álomszuszék vadászunk (narancsos csokoládétorta)
Egy kedves barátunk a napokban ünnepelte kerek születésnapját. Mivel nagy vadász hírében áll (bár inkább lesi a vadakat, mintsem kergeti) egy erdei tortát álmodtunk meg számára.
A születésnapi összejövetel igazán jól sikerült, a vendégek hajnalban botorkáltak haza teli, szépen gömbölyödő pocakjukat simogatva. Az ételek mennyeiek voltak, és ezúton is üzenem kedves szomszéd asszonyunknak, hogy még mindig az a tokaji aszús-csokoládés füge jár az eszemben! 🙂
Hozzávalók:
30 cm-es tésztához
- 9 tojás
- 180 gramm cukor
- 145 g liszt
- 35 g darált dió
- csipet fahéj
- 1 nagy narancs lereszelt héja
A hagyományos piskóta elkészítése alapján születik az alapanyagokból meg az illata miatt kissé talán karácsonyt idéző tészta:
- A tojásokat kettéválasztjuk, a hozzávalókat kimérjük.
- A cukor egyharmadát a tojássárgákkal simává keverjük, míg a többi részét a tojásfehérjékkel együtt félkemény habbá verjük.
- A lisztet átszitáljuk és elkeverjük benne a diót, a fahéjat és a reszelt narancshéjat.
- A két tojásos masszát óvatos mozdulatokkal összeforgatjuk, közben több részletben a lisztes keveréket is elvegyítjük benne.
- Mikor szép homogén keveréket kaptunk, a tésztát sütőpapírral bélelt formába töltjük, elegyengetjük és előmelegített 160 fokos sütőben kb. 45 percig sütjük. (mikor úgy gondoljuk, készen van, a biztonság kedvéért végezhetünk egy tű próbát)
- Ekkor kivesszük a sütőből, a liszttel meghintett tetejére fordítjuk és hagyjuk saját gőzében kihűlni.
Csokoládékrém (betöltéshez és bevonáshoz)
- 470 g cukor
- 11 tojás
- 625 g vaj
- 250 g kakaópor
- 1,5 vanília kikapart belseje
- betöltéshez 300 g narancslekvár
Elkészítése a következő:
- A vajat a vaníliával és a szitált kakaóporral kihabosítjuk.
- A tojásokat a cukorral csípősre melegítjük vízgőz felett, majd kihűlésig kemény habbá verjük.
- Keveset a kihabosított vajhoz adunk és elkeverünk, hogy azt fellazítsuk.
- Végül az összeset hozzáadva simára keverjük egy kézi habverővel.
Összeállítás
- A formából kivágott és sütőpapírtól megfosztott tésztát három egyenlő részre vágjuk.
- A legalsó emeletet megkenjük narancslekvárral és a csokoládékrém harmadát egyenletesen elterítjük rajta.
- A következő tészta részt is ráhelyezzük, szintén megkenjük lekvárral, majd a csokikrém második harmadát simítjuk el rajta.
- Végül rákerül a piskóta teteje és a maradék krémmel egyenletesen bevonjuk a tortát mindenhol. Ügyeljünk rá, hogy szépen eldolgozzuk, mert így fogjuk kihűteni, erre fog a burkolóanyag rákerülni, tehát ez fogja megadni a torta majdani alakját.
- Több órára, de akár egy éjszakára is hűtőbe rakjuk, hogy a torta teljesen lehűljön, és az ízek összeérjenek.
- A burkolómasszát (választhatunk marcipánt, PME-t, vagy tortaburkoló masszát) kb. 3-5 mm vastagra nyújtjuk, tetszés szerint színezzük/festjük/formázzuk és bevonjuk a tortát vele. Nekünk a tervünk az volt, hogy egy kivágott farönkön ábrázoljuk az erdei képet. A díszítőelemek marcipánból készültek pár nappal a torta előtt, hogy kissé megszikkadjanak és tartósabbak legyenek (még egyszer köszönöm a segítséget Noémi! 🙂 ). Gél- és porfestéket használtam a színezéshez, ahol szükséges volt vízzel ragasztottam össze egyes részeket. A folyó vize színezett hidegzseléből készült, nagyon jól és egyszerűen lehetett vele dolgozni. A gombáknak vékony drót alapvázuk volt (pl jól használható a gyöngyfűzéshez kapható drót), így könnyebben megálltak és egyszerűen el lehetett őket távolítani a torta tetejéről.Amikor nem burkolom és formázom a tortát, ganache bevonatot készítek a tetejére. Ehhez 300 ml 30%os állati tejszínt felforralok és 300 g jó minőségű csokoládéra öntöm ( 8 tojásos – 24 cm-es tortaforma esetén). Minél kevesebbet kevergetve (azért, hogy ne juttassak levegőt a krémbe) hagyom, hogy feloldódjon és megközelítőleg 40 Celsius fokosan öntöm rá a tortára. Ahogy folyik le, mindenhol bevonja a sütit, ha mégsem, egy spatulával elegyengetem. Ugyanúgy hűtőben dermesztem a tortát, majd szeletekre vágva tálalom. A szélét én apróra vágott dióval/mandulával szoktam díszíteni, a tetejére pedig narancskarikákat és csokoládé díszt helyezek.
Amikor nem burkolom és formázom a tortát, ganache bevonatot készítek a tetejére. Ehhez 300 ml 30%os állati tejszínt felforralok és 300 g jó minőségű csokoládéra öntöm ( 8 tojásos – 24 cm-es tortaforma esetén). Minél kevesebbet kevergetve (azért, hogy ne juttassak levegőt a krémbe) hagyom, hogy feloldódjon és megközelítőleg 40 Celsius fokosan öntöm rá a tortára. Ahogy folyik le, mindenhol bevonja a sütit, ha mégsem, egy spatulával elegyengetem. Ugyanúgy hűtőben dermesztem a tortát, majd szeletekre vágva tálalom. A szélét én apróra vágott dióval/mandulával szoktam díszíteni, a tetejére pedig narancskarikákat és csokoládé díszt helyezek.